BOTOKS… Kırışıklılığa Veda…

Yaşa başa bakmaz kırışıklıklar, özellikle mimiklerini çok kullananlar, beyaz tenliler, güneş altında çok kalanlar için kırışıklıklar  hiç de uzak değil… 20 li yaşlardan itibaren kırışmaya başlayan cildimiz vaktinde önlem alınmazsa çizgilerin derinleşmesi ile başımıza bela olmaya başlar.  Bazılarının dediği gibi henüz benim yaşım botoks için küçük, daha vakti var demode olmuş bir görüştür. Ne kadar erken başlanırsa o kadar uzun süre kırışıksız yaşamak mümkün.

Özellikle teknolojik gelişmeler Botoksun süresinin uzamasına kırışıklıkların ve çizgilerin daha iyi görünmesine sebep olur. Kaş ortası, kaz ayakları, alın çizgileri en bilinen botoks bölgeleridir. Botoks bu bölgelerde birbiriyle son derecede uyumlu çalışan mimik kasların hareketlerini durduracak kadar yavaşlatır, o yüzden bu bölgelerdeki kasların hemen hepsine botoks yapılmalıdır, sadece kaz ayakları, kaş ortası veya alın bölgesi botoks uygulamaları sonucunda diğer kaslar durmadığı için çalışırlar ve  son derecede asimetrik kasılmalara sebep olurlar.  Buda oldukça çirkin görüntülere sebep olur.Bunun haricinde dudak barkod çizgileri, burunda tavşan çizgileri, burun ucu düşüklüğü, boyun kırışıklıkları da oldukça etkili olduğu bölgelerdendir.  Ortalama 5 dk süren bu işlem 4-6 ay kadar sürmektedir. İlerleyen dönemlerde tekrarlanan botokslar 6-8 aya kadar uzanan kırışıksız dönemler sağlar.

Botoks estetikte klasikleşmiş ve çok önemli bir yere sahip uygulamadır. Yapılırken kişinin ifadesini bozmayan tarzda uygulama noktaları seçmek   ve uygun dozların seçimi doğal botoksun anahtarlarıdır.

Botoks için özelikle belirtmemiz gereken  bu işlemi mutlaka bu konuda deneyimli Dermatolog, Plastik cerrah ve Medikal estetik doktorlarına yaptırmalıyız.  Özellikle de yaptırdığımız Botoksun taze açılmış beklememiş olmasına da dikkat etmeliyiz.

Az botoks diye bir kavram duydunuzmu? Evet son günlerde bunu da duyuyoruz.. Az botoks yaptırmak botoksa direnç gelişmesine yol açacağı gibi çok kısa sürede tükenerek erken seanslara neden olacaktır, ne fazla doz ne az doz , tam doz uygulamak en doğrusudur.