Kök Hücre İle Kalıcı Gençlik

Kök hücre; oluşumundan itibaren vücuttaki tüm hücrelere dönüşebilen, kendilerini devamlı yenileyebilme kapasitesine sahip tüm hücrelerin kaynağı olan hücrelerdir

Kök hücre  ( Fibroblast ) uygulaması hastanın kendi hücrelerinden elde edilerek zamanın etkilerini geriye çeviren hücresel tedavi yöntemidir.

Hücresel tedaviler doku mühendisliğinin önemli parçalarından birisidir. Özellikle sağlık alanında yüz güldürücü sonuçlar verdiğinden son yıllarda dermatoloji ve plastik cerrahi alanında tercih edilen tedavi yöntemleri arasında yerini almıştır.

Kulak arkasından lokal anestezi ile çok küçük bir biopsisi alınarak fibroblast hücreleri   doku laboratuarına soğuk zincir ve hızlı kargo ile gönderilir. Burada kişinin hücreleri çoğaltıldıktan sonra elde edilen hücreden zengin solüsyon kollajen üretiminin uyarılacağı bölgelere enjekte edilir. Uygulama 3 hafta ara ile 3 seans olarak yapılmaktadır.

İşlem herhangi bir dolgu ya da mezoterapi enjeksiyonundan farklı değildir. Diğer uygulamalarda olduğu gibi hastanın konforu ve uygulamanın rahat geçmesi açısından işlem öncesi lokal anestezik etkili krem ile anestezi sağlandıktan sonra konforlu bir şekilde uygulama yapılır

     Bu yöntemle yüzdeki kırışıklıklar, ve derin olukların tedavisi, dudakların biçimlendirilmesi, akne izlerinin, hatta uzun süreli deri yaralarının ve izlerinin tedavisi için kişinin kendine ait (otolog) canlı alt deri hücreleri (fibroblast) dolgu maddesi olarak kullanılmaktadır. Bu hücreler kollojen sentezleyerek derinin yeniden yapılanmasını sağlamaktadır. Alışagelmiş dolgu maddelerinden farklı olarak uzun etkili bir yöntemdir. Dolgu maddelerinin aksine, kişinin kendi hücrelerinden elde edilen bir yöntem olarak, kişinin doğal güzelliğini ortaya çıkartmaya yardımcı olur, cildini yeniler. Fibroblast uygulaması ile istenmeyen yan etkilerinin olmayışı önemli bir avantaj sağlar.

    Hastaya bağlı olarak değişmekle birlikte ilk etkiler 2. enjeksiyondan sonra görülmeye başlar. İlk enjeksiyondan hemen sonra etkinin gözle görüldüğü hastalar da mevcuttur. Etki dereceli olarak 12 aya kadar artarak devam eder. İyileşme ve etki uzun sürelidir ve araştırmalar sonucu 4-5 yıl arasında değişmektedir.

     Kök hücre ( fibroblast ) alternatif cilt gençleştirme yöntemlerine göre kişinin kendi hücrelerinden elde edilerek hazırlanan solüsyon kullanıldığından doğal güzellik ve gençliğin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Etkisi yapıldığı günden itibaren fark edildiği gibi giderek artan seviyede gözlenir. Ayrıca 4-5 yıl gibi oldukça uzun süre devam etmektedir.

    Cildin elastikiyet kaybının hissedilmeye başlandığı 30-40 yaşlar arası uygulama için en ideal dönemdir. İleri yaşlarda etki sağlanmasına karşın etki süresi kısalmaktadır. Genç yaşlardaki kollajen ve cildin nem kapasitesinin oluşturduğu sıkı ve parlak cilt görünümününün yaşla azaldığı kabul edildiğinde fibrocell uygulaması ile cildin kaybettiğini yine kendi hücreleri aracılığıyla tekrar yerine koyacaktır.

Sağlıkla güzelliğin birlikteliği dileklerimle..