Lekeler Biz Kadınların Kaderi Mi? Artık Hayır!

Özellikle güneşin cömert olduğu ilkbahar ve yaz aylarına girdiğimiz günlerde lekelerimiz kâbusumuz olmasın. Hormonal aktivitenin zirve yaptığı hamilelik gibi dönemler başta olmak üzere bayanların hayatlarında selülit gibi kaderlerine yazılmış ikinci büyük problemde cilt lekeleridir. Güneş başta olmak üzere hormonal ilaçlar, hamilelik en belli başlı leke kaynağıdır. Güneşten yani UV den kaçınmak biryere kadar lekeyi önlese de hormonal değişikliklerin yaşandığı ve mecburen hormonal ilaçların kullandığı dönemler maalesef lekeye en büyük davetiye çıkarıldığı zamanlardır.Tedavisi oldukça güç olan bu pigmentasyon dediğimiz lekeleri oluşturan cildimizdeki  melanosit adını verdiğimiz hücrelerin sayı ve yoğunluklarının artmasıdır. Bugüne kadar kullandığımız çeşitli leke açıcı kremler, kimyasal peelingler ve lazer-IPL tedavileri çok sınırlı sonuç vermekte, çok kısa sürede lekelerin geri gelmesiyle sonuçlanmaktaydı. son 2-3 yıldır ise yeni bir uygulama ile leke sorunu 1 ay gibi kısa sürede halledilebiliyor , hemde çok fazla işten güçten alıkoymadan… Enzimatik peeling adını verdiğimiz bu uygulama deride bulunan melanin miktarını azaltarak pigmentasyonu (leke oluşumunu) baskılayan etkin bir yöntemdir ve etkisini ciltte leke oluşumunu tetikleyen mekanizmayı baskılayarak yapar. Cilt esmer ve leke de eski ise sonuç almak iyice zorlaşmaktadır. Enzimatik peeling sistemleri ile daha önce klasik yöntemlerle tedavi edilememiş kronik lekeler bile başarıyla yok edilebilmektedir. Enzimatik peelingler klinik ve ev uygulamaları şeklinde iyi bir doktor-hasta işbirliğini gerektirmektedir .Esmer ciltler de dahil her cilt tipine uygulanması, kısa sürede çok iyi sonuç vermesi, yan etki ve ağrılı olmaması ve her mevsim uygulanabilmesi gibi avantajlara sahiptir.  Klasik tedavilerle kıyaslandığında sonuçları ile ilk sırada tercih edilebilecek bir peeling sistemidir.Yaklaşık 1 ay gibi bir sürede lekenin tamamına yakının temizlenmesi, ciltde belirgin bir canlanma, ışıltı, kırışıklık ve gözeneklerde azalma da oluşmaktadır. Takip eden süreç içerisinde lekenin baskılanması ve yeniden ortaya çıkışının önlenmesi için devam kreminin ve güneş koruyucunun programlı bir şekilde kullanılması önemlidir.

Uygulama Alanları:  Yüz, Boyun ve dekolte , Karın bölgesi ,Bacaklar ve eller

Cildin yaşlı görünümü ve yaşlılık lekeleri, yüzdeki aşırı pigmentasyondan kaynaklanan lekeler ,derideki koyu lekeler (spotlar) , melasma ,chloasma ,akne izleri de bu peeling ile tedavi edilebilir.

Leke Tedavisi tek seansla ciltteki lekeleri tamamen gideren bir uygulamadır. Doktor gözetiminde yapılan cilt analizi sonrası hangi leke tedavisinin yapılacağına karar verilir. Her kit, tek hasta uygulaması içindir. Kit içinde yer alan arındırıcı solüsyonla cilt derinlemesine temizlendikten sonra yüze krem bazındaki maske uygulanır. Krem bazındaki maske cilt üzerinde 8-12 saat arasında kalır. Maske sonrası kişiye devam kremi ve kızarıklık önleyici nemlendirici kremler verilir.  Gündüzleri de bu işlemler yanı sıra güneşten de korunarak uygulama devam eder. 15 günde yaklaşık lekenin yarısı çıkmış ve canlı bir cilt görünümü ortaya çıkar, gerekirse 2. bir uygulama daha yapılarak 1 aya kadar % 80-90 lekenin çıktığı görülür, devam kremi uygulanarak lekenin geri gelmesi önlenir.

Sağlıkla güzelliğin ve birlikteliği dileğiyle…