Mezoterapi

Mezoterapi,  lokalize tıbbi ve kozmetik problemlerin tedavisi için hazırlanan özel ilaç karışımlarının deriye enjeksiyonu şeklinde uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Mezoterapide amaç çok küçük ilaç dozları ile problemli bölgelere enjeksiyonlar yapmaktır. Enjeksiyon cildin orta tabakası olan mezoderme yapılmaktadır. Yüz-boyun-dekolte-ellerde cilt yenileme ve cilt canlandırma, bölgesel zayıflama, sellülit tedavisi, saç dökülmeleri, gebelik çatlakları tedavisi, leke tedavisi, sivilce izi tedavisi, göz altı morlukları tedavisi gibi amaçlarla mezoterapi  uygulanır. Klasik mezoterapide kişinin problemine uygun bitkisel ilaçlar, vitaminler, mineraller özel karışımlar halinde hazırlanır. Son yıllarda gelişen teknoloji ile flakonlar halinde uygulamaya hazır mezoterapi ilaçları ( mezokokteyller) da kullanılmaktadır.

 

Uygulama sonrası hafif masaj uygulanabilir. Uygulama yapılan bölgede kızarıklık, hafif kaşıntı ve minimal ödem geçici olarak görülebilir. Tamamen geri dönüşümlüdür. Nedene göre haftada ya da 15 gün aralıklarla 2-6 seans uygulanması önerilir.