PRP kanımızdaki güzellik…

PRP, “Platelet Rich Plasma-  trombosit  yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması”

Hep sentetik, laboratuar ortamlarında hazırlanan vücudumuz için çoğu yabancı madde olan endüstriyel kozmetik ürünler kullanacak değiliz. Cildimiz solgun, nemsiz lekeli olabilir, kırışık ta olabilir.. Yaşa bağlı olarak karşılaştığımız normal sayabileceğimiz bu durumlarda kişi vücuduna yabancı bir madde uygulamadan acaba bir işlem yatırabilir miyim diye düşünürken… Tam da size göre diyebileceğimiz bir yöntem , kandi kanınızdaki güzelliği keşfedin olabilir… PRP…

Nedir bu PRP… Trombositlerimiz, Trombositlerimiz vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan “büyüme faktörlerini” yapısında barındıran kan hücreleridir. Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda  trombositler  bu dokuya toplanarak bir onarım süreci başlatır, PRP uygulamasının amacı ise bu hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda trombositi  verebilmektir, böylece hasarlı dokunun onarımı da bu kadar hızla ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır, çünkü PRP ile elde edilen trombositlerin  yoğunluğu kandakinden 2 ila 4 kat fazladır.

PRP tedavisinde  kişinin santrifüj edilerek  elde edilen plazma   kısmı DNA aktivatör ile karıştırılarak, mezoterapi veya dolgu yöntemi ile cilde uygulanır. PRP tedavisinde elde edilen bu plazmada  yoğun trombosit (pıhtı hücreleri) ve lökositler (beyaz kan hücreleri) mevcuttur. Aktive olmuş trombositler ve lökositler büyüme faktörleri salgılar. PRP yönteminde, büyüme faktörleri kök hücrelerin göçünü ve çoğalmasını tetikler, dokuda yenilenme başlar. Kişinin kendi kanından elde edilen PRP de  ve alerji riski yoktur. Uygulama 3-4 hafta ara ile 3-4 seans uygulanır. Genel olarak tedavi 8-10 ayda bir tekrarlanabilir. PRP tedavisinde oluşan cilt yenilenmesi kalıcıdır.

PRP ile kanınızdaki güzellik nerelerde en çok uygulanır derseniz, yüz, boyun, dekolte bölgesi, eller, bacak içleri, kollar gibi vücut bölümlerinde; Lazer, peeling uygulamalarından sonra, derinin hızla yapılanmasını sağlamak için, UV hasarının ve kırışıklıkların düzeltilmesinde, çöküntülerin giderilmesinde, cilt lekesi tedavilerinde, ülsere yara, çatlak tedavilerinde , saç dökülmesinde kullanılır.

Kişinin kendi kanı ile hazırlanan PRP tedavisi diğer benzer tedavilere nazaran maliyet açısından da oldukça uygun bir seçimdir, hethangi bir yan etkisi olmayan herkese her zaman uygulanabilen bir tedavi olması da artılarından bazılarıdır.