Saç Dökülmesi Nedir?

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi  insanları her yaşta rahatsız eden sosyal bir problemdir, özellikle kadınların başına çok daha sık olarak gelmekte fakat kelliğe nadiren yol açmaktadır. Erkeklerde görülen saç dökülmesi ise Androjenik Alopesi olarak adlandırılır ve  kelliğe neden olur.

Günde 50-100 tel kadar saç dökülmesi normaldir, bu fizyolojik bir yenilenmedir, ancak bu dökülmenin artması ve yerine yeni saç çıkışının azalması ile saçlarda meydana gelen seyrelmeler şikayete neden olur.

SEBEPLERİ NELERDİR?

Saç dökülmesinin en önemli sebepleri genetik özellik taşımasıdır. Ailede kadınlarda veya erkeklerde kellik ve saç azlığı varsa mutlaka çocuklarda da az veya çok bu probleme rastlanılmaktadır. Ayrıca saç ve saçlı deri hastalıkları mantar, egzema, sedef gibi rahatsızlıklar da saç dökülmesine yol açarlar. Özellikle kadınlarda tiroid bezi hastalıkları ve demir eksiklikleri de saç kaybına neden olurlar. Biyotin ve çinko eksiklikleri de saç dökülmesinde önemli yer tutarlar. Kadınlarda doğumdan sonra ilk sene görülen saç kaybıyla kanser hastalarının kemoterapilerinde görülen saç kayıpları da unutulmamalıdır.

TEŞHİS VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Yukarıda bahsettiğim gibi hastalıklarla alakası olup olmadığının tespiti mutlaka yapılmalıdır. Demir eksikliği, tiroid hastalığı olup olmadığı, biyotin, çinko düzeyleri bakılmalıdır. Bu sonuçlara göre ağızdan hap şeklinde ve/veya çeşitli losyonlarla tedavi yapılabilir. Mezoterapi ve PRP  bayağı etkili bir çözümdür, ancak Androjenik alopesi de  son söz saç ekimidir.